Divan Çukurhan - Ankara / by Burak Dogansoysal

Son 5-6 sene içerisinde Ankara Kalesi ve civarı gerçekten çok değişti. Çevre düzenlemesiyle, bilgi panolarıyla, restoranları ve dükkanlarıyla artık yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri Ankara Kalesi. Türkiye'nin en önemli müzelerinden olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, İstanbul'daki gibi müthiş bir koleksiyon barındıran Çengelhan Rahmi Koç Müzesi bölgede ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerden. Bütün bu sebeplerden kale benim her Ankara seyahatimde mutlaka uğrayıp fotoğraf çektiğim ve çok sevdiğim bir yerdi. Şimdi ise buraya gitmek için bir sebebim daha oldu: Divan Çukurhan Otel ve otelin içinde yer alan Safranhan Brasserie...  

Divan Çukurhan'ın lobi görevi gören avlusu

Kale konaklamak için pek akla gelmeyen bir seçenek olsa da Divan Çukurhan atmosferiyle, merkezi konumuna rağmen huzur veren sessizliğiyle, müzeleri aratmayacak antika koleksiyonu ve dekorasyonu ile büyüleyici bir mekan. Otelin hemen girişindeki avlu yüksek ve cam tavanı ile müthiş bir ferahlık hissi yaratıyor. İçeriye taşan ama dozu asla rahatsız etmeyen aydınlık, nasıl yapıldığına hayret edeceğiniz ahşap ve tuğladan ince ince örülmüş duvarların kahverengi turuncu dokusunu tüm ihtişamıyla ortaya çıkartıyor. Kendinizden geçmek için sadece avluya adım atmanız yeterli.

Üst kattaki odaların yer aldığı asma kat

Çukurhan aslında 16. yüzyıldan kalma bir kervansaray. Dönemin tüccarlarına hem konaklama imkanı sunmuş, hem de uzun yıllar tiftik, yün, hububat, kuruyemiş gibi ürünlerin satıldığı dükkanlara ev sahipliği yapmış. 1950 yılında çıkan yangından sonra aslına sadık kalınmadan yapılan onarım sonucu tarihi dokusunu büyük ölçüde kaybetmiş. 2000'lerin başında ise Çukurhan tamamen terk edilmiş. Binanın kaderi "Dünya Anıtlar Fonu" tarafından hazırlanan "Kurtarılmayı Bekleyen 100 Anıt Yapı" listesine girmesi ile değişmiş. 2006 Ekim ayında Rahmi M.Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından "restore et - işlet - devret" modeline göre Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden kiralanmış. İyi ki de kiralanmıs ve iki buçuk yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından bu sanat eseri otel ortaya çıkmış.

Divan Çukurhan'ın belki de en keyifli köşelerinden biri: kütüphane

Divan Çukurhan Otel'in farklı konseptlere sahip, her biri tasarım harikası 19 odası bulunuyor. En küçüğü 20 m2 olan ferah odaların 11'i deluxe, 5'i grand ve 3'ü de süit oda olarak tasarlanmış. Antikalar, tablolar ve aksesuarlar o kadar bol ve yerinde kullanılmış ki, insan kendini bir otel odasında değil de sanki bir müzede gibi hissediyor.

İngiliz odası

İngiliz odası

Otelin bence en can alıcı özelliklerinden bir tanesi Ankara manzaralı terasında yer alan Safranhan Brasserie. Ankara manzarası herkesin içini açmayabilir ama şehrin en geniş açıyla izlenebildiği ve en etkileyici gözüktüğü noktalardan biri burası. Özellikle günbatımında Ankara'nın sembolü olmuş Kocatepe Cami ve ufuktaki Atakule turuncuya boyandığı zaman görülmeye değer bir manzara ortaya çıkıyor.

Safranhan Brasserie'den Ankara manzarası

Safranhan'ın menüsü az ama öz. Sayfalar dolusu yemek yok ama seçeneklerin hepsi birbirinden güzel ve lezzetli. Gerek yemek, gerekse içecek seçiminde kendinizi Safranhan şef garsonlarının ellerine bırakabilirsiniz. Hangi başlangıcın ardından hangi yemek gider, yanında ne içilir, hangi sos nasıl yapılır her şeye hakimler. Konakladığım süre boyunca salatasından tatlısına bana önerilen tüm tabakları bayılarak yedim. Tüm yediklerim arasında da özellikle kuzu sırt ve ördek but gerçekten inanılmazdı. Otelde konaklamıyorsanız bile bence Safranhan Brasserie mutlaka ziyaret edilmeli. Kesinlikle pişman olmazsınız...

Divan Çukurhan bence butik bir otelde olması gereken her şeye ve fazlasına sahip. Tasarımıyla, atmosferiyle, ilgili ve bilgili personeliyle, restoranıyla ve alışık olunmayan bir yerde olmasına rağmen aslında her yere yakın ideal konumuyla bence Ankara seyahatinin en keyifli unsuru olmaya aday bir otel.

Ördek But Confit ve Divan Salata
Sotelenmiş pazı, portakal sos ve havuç jel ile servis ediliyor.

Kuzu sırtı
Karamelize fındık ve havuç püresi ile servis ediliyor

Avlu bar

Avlunun asma kattan manzarası

Asma kattaki odaların girişi

İngiliz odası